Blog

Anasayfa /Makaleler

Ramazanın Kazandırdıkları

Ramazanın Kazandırdıkları

Muhterem Müslümanlar,
Bütün evreni belirli bir gaye için yoktan vareden Rabbimiz, biz Adem`in (a.s) çocuklarına da kendisine iman etmeyi, ibadet ederek, rızasını kazanmayı hedef tayin etmiştir. Bu gaye için de güzel imkânlar vermiş, önümüze sevap açısından son derece verimli zamanlar açmıştır. İşte bu müstesna zamanlardan biri de geride bıraktığımız mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan, tuttuğumuz oruçlarla bedenimizin sıhhate kavuştuğu, verdiğimiz zekât ve sadakalarla malımızın temizlendiği, maddi-manevi hayatımızda birçok güzelliğin yaşandığı eşsiz bir aydır.

Aziz Kardeşlerim,
Bu ayda oruç tuttuk. Oruç, nefsanî arzularımıza gem vuran, açlığı bizzat tattırarak ihtiyaç sahiplerini anlamamızı sağlayan, paylaşmayı öğreten, bedenimizi sıhhate, gönlümüzü huzura ulaştıran bir ibadettir. Bu ibadeti sair zamanlara yaydığımız ölçüde, bu sayılan güzellikleri de yaşamaya devam ederiz. Yine bu ayda çokça Kur`anla buluşma imkânımız oldu. Bu buluşmayı bir yıla, hatta bütün ömrümüze yaymalıyız. Zira Kur`an, okuyana sevap kazandırdığı gibi, gönüllere şifa veren, inananları iki dünyada da rahmete ve huzura kavuşturan yegane hidayet rehberi ve nurdur. Rabbimizin bütün insanlığa son mesajı olan Kur`an, bir harfi dahi değiştirilmemiş haliyle, elimizin altındadır. Bu ilahi sofradan istifade etmek için onu okumalı, anlamalı ve nurlu prensiplerini hayatımıza aktarmalıyız.
Aziz Müminler,
Ramazan`ın bize kazandırdığı güzelliklerden biri de birlik- beraberlik şuurudur. Bizler tabiatımız gereği toplum halinde yaşamak zorundayız. Bu ayda verdiğimiz zekât ve sadakalar, beraberce oturduğumuz iftar sofraları, bu kubbenin altında beraberce soluduğumuz manevi hava, omuz omuza aynı kıbleye dönerek, aynı Rabbin huzurunda kıldığımız teravihler, adeta kardeşliğimizi perçinleştirdi. Bu kardeşlik ruhunu hayatımızın her alanına ve her anına taşımaya çalışalım. Unutmayalım hepimiz Adem`in (a.s) çocukları olan mü`minleriz.
 
Muhterem Kardeşlerim,
Hayat, Allah`ın bize iki dünyamızı güzelleştirmek için emaneten verdiği bir imkândır. Hiçbirimiz ne dünyada ne de ahirette kaybetmek, hüsrana uğramak istemeyiz. Öyleyse inandığımız değerlerimize sahip çıkalım. Özellikle ramazanda kazandığımız, vakit tanzimi, irade sağlamlığı, düzenli ibadet hayatı, nimetlere şükretme gibi diğer güzellikleri de hayatın her anına yayalım. Unutmayalım ki Rabbimiz bize „Ölüm gelinceye kadar ibadet etmeyi“  emrettiği gibi, Efendimiz (a.s.m) da: „Amelin en hayırlısı az da olsa sürekli olandır“  buyurarak bizleri amellerde sürekliliğe davet etmektedir.
Ne mutlu Ramazanda kazandığı güzellikleri bütün ömrüne aktararak, hakiki bayramı Allah`ın huzurunda yapmayı hedefleyenlere…
1. Kur`an 15, 99
2. Buhari, Iman, 3

Etiketler: hutbe ramazan 


En Popüler Etiketler
umre hac hutbe kurban cuma namazı ramazan Hac Umre Dua 
Anket
Firmamızdan beklentileriniz nelerdir?
  • Kutsal ziyaret yerlerini artırma
  • Konaklamada temizliğin ön planda olması
  • Kutsal yerlerde servis imkanı
  • Her şey mükemmel
Oylama Durumu