Blog

Anasayfa /Makaleler

ULUSLARARASI YARDIM SEFERBERLİĞİ: (Vekâleten Kurban Kesim Organizasyonu)

ULUSLARARASI YARDIM SEFERBERLİĞİ: (Vekâleten Kurban Kesim Organizasyonu)

Değerli Mü’minler!
Oruç, teravih, zekât, fitre, sadaka, mukabele, iftar ve sahur gibi ibadetlerle dopdolu rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’ı geride bırakalı bayağı bir zaman oldu. Şimdi ise, kardeşliğimizi pekiştirecek, sosyal dokumuzu tahkim edecek, kimsesizlerin, yoksul ve yetimlerin, mağdur ve mazlumların çığlıklarını hassas gönüllerimize düşürecek yeni bir fırsat mevsiminin arifesinde bulunuyoruz.
Bir yanda, yaklaşan hac mevsiminin ruhlarımızda oluşturduğu deruni heyecan, diğer yandan da Kurban ibadeti etrafında oluşan uluslararası yardım seferberliği ruhu, daralmış gönüllerimize bir soluk,  umutsuz dünyamıza bir ümit ve gelecek vaat ediyor.
Değerli Kardeşlerim!
Sevgili Peygamberimiz’in “Hayra sebep olan o hayrı işlemiş gibidir” buyruğuyla hareket eden Türkiye Diyanet Vakfı, Başkanlığımızla işbirliği içinde 1993 yılından beri vekâleten kurban kesim organizasyonu düzenlemekte ve milletimizin emanetini en yakından en uzak coğrafyaya kadar mazlum ve kimsesiz insanlara ulaştırma gayreti içerisinde bulunmaktadır.
“Yedi Kıtada İnsanlığın Hizmetinde” anlayışıyla hareket eden Vakfımız, 20 yılı aşkın hizmet tecrübesi ve sorumluluk bilinciyle bu emaneti yerine getirmeye çalışmaktadır.
Değerli Kardeşlerim!
2014 yılında Organizasyonumuza emanet edilen yaklaşık 135 bin kurban, bizzat görevlilerimizin nezaretinde kesilmiştir. Asıl sahiplerine ulaştırılan bu kurbanların 2200 e yakınını, siz değerli cemaatimizin İsviçrenin her bir bölgesinden Müşavirliğimize emanet ettiğiniz kurban hisseleri oluşturmuştur. Kesilen kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurt dışında açlık, yoksulluk ve çatışmaların yaşandığı Afrika, Afganistan, Pakistan, Arakan başta olmak üzere Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve dünyada 69 ülkenin 557 bölgesinde görevlilerimiz tarafından ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılmıştır. Türkiye Diyanet Vakfı her sene olduğu gibi bu yıl da organizasyon kapsamında, Türkiye’de 182 merkezde, yurt dışında ise 76 ülkenin 450 bölgesinde kurban kesimi yapacak şekilde çalışmalarına devam etmektedir.
Değerli Mü’minler!
Vekâlet yoluyla kurban ibadetini yerine getirmek, ülkemizde ve gönül coğrafyamızda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutmakta ve milletler arasında iyilik köprülerinin kurulmasına vesile olmaktadır. Bunun yanı sıra iyilik elimizin Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize ulaşmasını sağlamaktadır.
Değerli Mü’minler!
Kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen kardeşlerimiz, İsviçre Türk Diyanet Vakfına bağlı camilerde görev yapan din görevlilerimizden detaylı bilgi alabilecek ve onlar vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabileceklerdir.
Unutulmamalıdır ki; “Kurbanların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. O’na ancak sizin takvanız ulaşır.”1
İbadet ve hayırlarımızın Cenab-ı Hakk katında makbul olmasını ve iyilik hareketimizin başarıya ulaşmasını niyaz ederek Cumanızı tebrik ediyorum.

  1. Hacc, 22/37

Etiketler: hutbe kurban  


En Popüler Etiketler
umre hac hutbe kurban cuma namazı ramazan Hac Umre Dua 
Anket
Firmamızdan beklentileriniz nelerdir?
  • Kutsal ziyaret yerlerini artırma
  • Konaklamada temizliğin ön planda olması
  • Kutsal yerlerde servis imkanı
  • Her şey mükemmel
Oylama Durumu